Przerwa - radio nonameclub.pl

Faithless

Powiększ

(MUZYKA KLUBOWA)

Brytyjska grupa Faithless w 2005 roku obchodzi 10. rocznicę istnienia. Zanim zespół osiągnął ogólnoświatowy sukces i sprzedał miliony płyt, działał w podziemiu. Za jego powstanie odpowiadają dwie osoby – Rollo Armstrong (właściwie Roland Armstrong; producent, brat słynnej dziś Dido) oraz wokalistka Sister Bliss (właściwie Ayalah Bentovim). Przed zaistnieniem na scenie muzycznej pod nazwą Faithless, Rollo wyprodukował klubowy hit "Don't You Want Me" (1992, ukazał się pod szyldem Felix; 2.5 miliona sprzedanych kopii), jak również płytę Kristine W. oraz remiksy dla Pet Shop Boys, Björk czy Simply Red.

Sister Bliss była cudownie uzdolnionym muzycznie dzieckiem. Pobierała nauki gry na fortepianie i skrzypcach od piątego roku życia. Jednak to nie klasyczna muzyka skradła jej serce, lecz dźwięki klubowe. W 1987 roku ujawniła się jej miłość do acid house'u. Niedługo później urodziwa blondynka stała się jedną z bardziej znanych w Wielkiej Brytanii DJ-ek. Wydała też kilka solowych singli.

Płyty:

Faithless - Faithless - "The Dance"
Faithless - Faithless - "To All New Arrivals"
Faithless - Faithless - "Renaissance 3D"
Faithless - Faithless - "Live At Alexandria Palace"
Faithless - Faithless - "Forever Faithless - Greatest Hits"
Faithless - Faithless - "Faithless Forever - Greatest Hits (edycja specjalna)"
2004
Faithless - Faithless - "Everything Will Be Alright Tomorrow"
Faithless - Faithless - "No Roots"
2001
Faithless - Faithless - "Outrospective"
1999
Faithless - Faithless - "Sunday 8 PM"
1997
Faithless - Faithless - "Insomnia"
Faithless - Faithless - "Reverence"
 

Rollo i Sister Bliss rozpoczęli współpracę na początku 1993 roku. Dwa lata później duet przekształcił się w kwartet, po dołączeniu wokalisty Jamiego Catto (z Big Truth Band; potem odszedł z Faithless i znalazł się w 1 Giant Leap) oraz Maxi Jazza (właściwie Maxwell Frazer; z zespołu Soul Food Cafe Band). W tym składzie Faithless zanotował pierwsze międzynarodowe sukcesy, które przyszły wraz z wydaniem singli "Salva Mea", "Insomnia" i "Reverence". Wszystkie pochodzą z debiutanckiej płyty, zatytułowanej "Reverence", która ukazała się w 1996 roku nakładem należącej do Rollo wytwórni Cheeky Records.

Sukces był jeszcze większy, gdy ukazała się płyta "Sunday 8pm" (1998). Z niej właśnie pochodzą single "Bring My Family Back", "Why Go?", "God Is A DJ". Album został rok po wydaniu wznowiony. Uzupełniono go o remiksy i zatytułowano "Saturday 3am". Płyty z remiksami stały się specjalnością Faithless. Kolejna – "Back To Mine", ukazała się na początku 2001 roku, niedługo przed ukazaniem się premierowego albumu "Outrospective". Także na tej płycie nie zabrakło przebojów. Sukcesy na listach święciły single "We Come 1", "Muhammad Ali", "One Step Too Far" (gościnnie Dido). Zremiksowany materiał z tego krążka ukazał się w 2002 roku pod tytułem "Reperspective".

W 2004 roku ukazała się kolejna płyta Faithless z nowym materiałem, zatytułowana "No Roots". Po raz pierwszy słychać na niej LSK, czyli Leigh Stephena Kenny'ego, który wspomógł grupę wokalnie. Już wcześniej współpracę z zespołem rozpoczęła wokalistka, producentka i kompozytorka Aubrey Nunn. Krążek radził sobie nieźle na listach przebojów. Podobały się pochodzące z niego utwory "Mass Destruction", "I Want More, Pt. 2", "Miss U Less, See U More". Gościnnie na płycie pojawiła się siostra Rollo, Dido. Wykorzystano też na krążku sample z kompozycji Niny Simone. "No Roots" promowany był przez protest song "Mass Destruction", zaś piosenkę tytułową razem z Maxi Jazzem śpiewa wspomniana Dido.

Rok 2005 przyniósł podsumowanie 10-letniej działalności Faithless w postaci albumu kompilacyjnego "Forever Faithless - Greatest Hits". Znalazło się na nim kilkanaście kompozycji pochodzących z krążków: "Reverence", "Sunday 8pm", "Outrospective" i "No Roots".

W lipcu 2005 Faithless pojawi się w Polsce, jako jedna z gwiazd festiwalu Heineken Open'er. 8 lipca w Gdyni zaprezentują się ponadto: Snoop Dogg, Lauryn Hill, The White Stripes, The Music, Underworld, Fatboy Slim.

Copyrights © 2013 radio.nonameclub.pl
wizyt: 388490 online: 6
Realizacja:  Intellect.pl