Przerwa - radio nonameclub.pl

George Michael

Powiększ

(MUZYKA POP)

George Michael (prawdziwe nazwisko Georgios Kyriacos Panayiotou) urodził się 25 czerwca 1963 roku w East Finchley w Londynie. Karierę muzyczną rozpoczął u boku Andrew Ridgeleya w założonym w 1981 roku zespole The Executive. George Michael oraz jego przyjaciel szybko zdali sobie jednak sprawę, że powinni działać jako duet, co pociągnęło za sobą również zmianę nazwy. Wham!, bo tak właśnie został ochrzcili nową grupę, zadebiutował singlem "Wham Rap" w 1982 roku, jednak dopiero druga piosenka, "Young Guns (Go For It!)", przysporzyła grupie popularności.

Latem 1984 roku George Michael - wówczas jeszcze z Wham! - nagrał utwór "Careless Whisper", który napisał mając zaledwie 17 lat. Jego kolejnym solowym dziełem był singel "A Different Corner" (kwiecień 1986 roku). Kilka miesięcy później George i Andrew postanowili rozwiązać Wham!. Po ogłoszeniu swojej decyzji, zagrali pożegnalny koncert na Wembley przed 72-tysięczną publicznością.

W 1987 roku Michael jako pierwszy wokalista nagrał duet z Arethą Franklin. Efektem ich współpracy była kompozycja "I Knew You Were Waiting". Po jej premierze piosenkarz rozpoczął pracę nad debiutancką płytą solową "Faith". Album ukazał się w listopadzie 1987 roku i trafił na pierwsze miejsca list przebojów po obu stronach Atlantyku. Krążek został wyróżniony nagrodą Grammy za najlepszy album 1988 roku, a sam George dostał dwie nagrody Novello dla najlepszego kompozytora oraz za piosenkę tytułową (w kategorii międzynarodowy przebój).  Inne nagrody, które mu przyznano to American Music Awards dla najlepszego wokalisty (pop/rock) i za najlepszy album (soul/r'n'b). W USA sukces "Faith" przypieczętowało sześć hitów, które dotarły na szczyt listy przebojów, w tym "I Want Your Sex", "Father Figure", "One More Try" i "Kissing A Fool". W lutym 1988 roku wystartowało promujące płytę tournee, które rozpoczął koncert na stadionie Budokan w Tokio. W ramach trasy George wystąpił m.in. w Australii, Europie i Ameryce Północnej. W czerwcu wokalista przerwał trasę, aby zaśpiewać podczas imprezy Mandela Freedom Concert, która odbyła się na stadionie Wembley.

Płyty :

George Michael - George Michael - "Faith"
George Michael - George Michael - "Live In London"
George Michael - George Michael - "Twenty Five"
George Michael - George Michael - "Twenty Five"
2004
George Michael - George Michael - "Patience"
1999
George Michael - George Michael - "Songs From The Last Century"
1998
George Michael - George Michael - "Ladies And Gentlemen: The Best Of George Michael"
George Michael - George Michael - "Ladies & Gentlemen: The Best.."
George Michael - George Michael - "Ladies & Gentlemen: The Best Of George Michael"
1996
George Michael - George Michael - "Older"
1993
George Michael - George Michael - "Five Live"
1990
George Michael - George Michael - "Listen Without Prejudice"
1990
George Michael - George Michael - "Listen Without Prejudice, Vol. 1"
1987
George Michael - George Michael - "Faith"

We wrześniu 1990 roku miała miejsce premiera "Listen Without Prejudice: Vol.1". Zwiastujący album singel, "Praying For Time", zapowiadał zmianę kierunku – większą część płyty wypełniły surowe kompozycje, niejednokrotnie nawiązujące do lat 60. Teledysk do utworu "Freedom ‘90" z udziałem supermodelek takich jak Cindy Crawford, Naomi Campbell, Christy Turlington czy Linda Evangelista, odniósł duży sukces. Album z kolei trafił na pierwsze miejsce brytyjskiego zestawienia przebojów. Krążek promowały również single "Waiting For That Day", "Heal The Pain" oraz "Cowboys and Angels".

W listopadzie 1991 roku George wydał nagrany w duecie z Eltonem Johnem singel "Don't Let The Sun Go Down On Me". Piosenka cieszyła się ogromną popularnością na całym świecie, a dochód ze sprzedaży krążka zasilił konto hospicjum dla osób chorych na AIDS oraz fundacji pomagającej dzieciom "Rainbow Trust Children's Charity".

Kilka miesięcy później piosenkarz ponownie zdobył szczyty list przebojów, tym razem z utworem "Too Funky". Singel pochodził z charytatywnej płyty "Red Hot And Dance", która zawierała m.in. remiksy hitów takich wykonawców, jak Madonna czy Seal oraz trzy nowe kawałki George'a. Przebój zawdzięcza sukces m.in. towarzyszącemu mu teledyskowi w reżyserii Thierry'ego Muglera. 

Kolejne dzieło George'a, "Five Live EP" (1993), zawierało duety z grupą Queen i Lisą Stansfield. Utwory zarejestrowane zostały podczas koncertu ku czci Freddie'ego Mercury'ego (1992) a także podczas trasy "Cover To Cover" z 1991 roku. Dochód wspomógł fundację Freddie Mercury Phoenix. W październiku tego samego roku George wniósł sprawę przeciwko firmie Sony Music Entertainment. Jak wówczas utrzymywał, firma nie akceptowała obranego przezeń kierunku artystycznej działalności. Dziewięć miesięcy później sędzia rozstrzygnął spór na korzyść wytwórni. 1 grudnia 1993 roku (w Światowy Dzień AIDS)  George zaśpiewał na charytatywnym koncercie. Wśród publiczności znalazła się m.in. Księżna Diana. Zorganizowany pod hasłem "Concert Of Hope" występ, w którym udział wzięli także KD Lang i Mick Hucknall, był transmitowany przez stacje telewizyjne na całym świecie.

Pod koniec 1994 roku, podczas pierwszej gali MTV European Music Awards, Michael wykonał u stóp Bramy Brandenburskiej w Berlinie nowy utwór "Jesus To A Child". Za sprawą trwającego konfliktu z wytwórnią Sony, muzyk wciąż jednak nie mógł wydać nowego materiału. Mimo to przebój "Careless Whisper" został wybrany ulubionym kawałkiem londyńczyków. Plebiscyt zorganizował popularny wieczorny dziennik oraz kilka stacji radiowych.  Te same media wyróżniły Michaela jako najlepszego wokalistę.

W lipcu 1995 roku zakończyła się sprawa sądowa przeciwko wytwórni Sony. Michael podpisał umowę z Virgin Records (poza Stanami Zjednoczonymi) oraz z wytwórnią SKG Music (na Północną Amerykę), którą utworzyli Steven Spielberg, David Geffen i Jeffrey Katzenberg. Pierwszy album George'a w barwach Virgin to "Older", którego premiera odbyła się 13 maja 1996 roku. Wokalista sam napisał, zaaranżował i wyprodukował całość materiału. Sesja nagraniowa miała miejsce w Londynie. Na krążek trafiło ostatecznie 11 piosenek, w tym "Jesus To A Child", "Fastlove" i "Spinning The Wheel". Teledysk do "Fastlove" zapewnił artyście nagrodę MTV Europe International Viewers Choice Award podczas uroczystości MTV Video Music Awards, która odbyła się we wrześniu 1996 roku.

Na początku 1996 roku George dał pierwszy koncert od 5 lat. Był to występ dla radia 1FM, po którym odbyła się sesja "unplugged" dla MTV. W studiu radia 1FM muzyk wystąpił przed zaledwie 200 widzami. Na koncercie "unplugged" pojawiło się 500 osób, a artysta wykonał w akustycznych wersjach kompozycje "Father Figure", "One More Try", "Waiting For That Day" i "Freedom", zamykając zestaw utworem "Star People", który spotkał się z owacją publiczności. W tym samym roku George'a uznano najlepszym wokalistą podczas MTV Europe Awards i Brit Awards. Michael po raz trzeci otrzymał też Ivor Novello Award w kategorii twórca roku. We wrześniu 1996 roku artysta wydał EP-kę "You Have Been Loved", na której znalazły się cztery kompozycje. Płyta zadebiutowała na drugim miejscu brytyjskiej listy przebojów.

W listopadzie 1997 roku dawna wytwórnia artysty - Epic - wydała kolekcję hitów Wham! i George'a Michaela solo, zatytułowaną "If You Were There". W grudniu Virgin wypuściła limitowaną edycję albumu "Older" z dodatkowym krążkiem "Upper", wypełnionym remiksami oraz multimediami.

W 1998 roku nakładem Epic Records ukazał się longplay "Ladies And Gentlemen: The Best Of George Michael". Z chwilą premiery w listopadzie kompilacja trafiła na pierwsze miejsce listy przebojów, utrzymując się na tej pozycji przez osiem kolejnych tygodni i sprzedając się w liczbie 2 mln egzemplarzy. Zestaw zawierał utwory z każdego etapu kariery Michaela, począwszy od "Careless Whisper" po trzy nowe kawałki, w tym "Outside", do którego powstał kontrowersyjny teledysk. Z końcem 1998 roku album "Ladies And Gentlemen…" zdążył ośmiokrotnie pokryć się platyną w Wielkiej Brytanii, trafiając na pierwsze miejsce europejskiego zestawienia najlepiej sprzedających się płyt (European Album Chart). Sam wokalista zdołał po raz ósmy dotrzeć na szczyt plebiscytu rozgłośni 95.8 Capital FM Hall Of Fame. W grudniu pojawił się natomiast w specjalnym godzinnym programie Parkinsona, który został wyemitowany przez stację BBC 1.

Rok 1999 rozpoczął się dla George'a od premiery "As", duetu nagranego z Mary J. Blige, Twórcą kompozycji jest Stevie Wonder, a pierwotnie piosenka znalazła się na jego albumie "Songs in the Key Of Life". W październiku 1999 roku George Michael powrócił na scenę dając koncert na stadionie Wembley. Dochód z imprezy zasilił konto NetAid. Artyście towarzyszył chór gospel oraz 20 tancerzy, a w repertuarze znalazły się takie kompozycje, jak "Father Figure" czy "Brother Can You Spare A Dime?". Występ rozpoczął się od "inscenizacji" teledysku do "Fastlove", gdzie George pojawił się na skórzanym, czarnym fotelu z wbudowanymi głośnikami. Pod koniec 1999 roku piosenkarz wydał czwarty solowy album, "Songs From The Last Century". Retrospektywne wydawnictwo zawierało takie utwory jak "My Baby Just Cares For Me", "Roxanne", czy "Brother Can You Spare A Dime?". Każdy z 11 numerów został wyprodukowany przez Michaela i Phila Ramone. Ze względu na dużą liczbę przedpremierowych zamówień (w Wielkiej Brytanii 750 tys.), płyta w dniu premiery (6 grudnia 1999 roku) dwukrotnie pokryła się platyną. 

W czerwcu 2000 roku ukazał się duet z Whitney Houston "If I Told You That". Pod koniec następnego roku Michael podpisał kontrakt z wytwórnią Universal Music, wydając dwa single "Freeek!" i "Shoot The Dog". "Freeek!" miał premierę w marcu 2002 roku. Był to pierwszy autorski utwór Michaela od trzech lat. Piosenka dotarła do pierwszego miejsca w sześciu krajach. W lipcu 2002 roku, George wydał drugi singel, "Shoot The Dog". Kompozycja została wzbogacona o animowany teledysk.

Pod koniec 2003 roku artysta ponownie podpisał umowę z Sony Music, wydając w 2004 roku singel "Amazing", który znalazł się w pierwszej piątce brytyjskiej listy przebojów. "Patience", pierwszy autorski album George'a od ośmiu lat, miał premierę w marcu tego roku. Krążek zadebiutował na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów i drugim w Australii. Do tej pory sprzedał się w liczbie ponad 2,5 mln sztuk. Nagrywając i promując krążek, muzyk jednocześnie przygotował film dokumentalny "A Different Story". Obraz wyświetlano na festiwalach w Berlinie w lutym 2005 roku oraz podczas Tribeca Film Festival w Nowym Jorku w maju. W grudniu tego samego roku film doczekał się premiery na DVD.

Wyczekiwane przez fanów tournee George'a Michaela rozpoczęło się 23 września 2006 roku w Barcelonie. "European 25 Live Tour" jest pierwszą trasą koncertową muzyka od 15 lat. Wejściówki rozeszły się w kilka dni, a w przypadku Wielkiej Brytanii w kilka godzin. Poza Hiszpanią, wokalista odwiedził także Francję, Włochy, Niemcy, Danię, Szwecję, Norwegię, Belgię i Irlandię. Zanim jednak Michael zdecydował się wyruszyć w trasę, nagrał z byłą wokalistką Sugababes, Mutyą Bueno, utwór "This Is Not Real Love". Utwór trafi na składankę "Twenty Five", której premierę zaplanowano na 13 listopada. Oprócz znanych przebojów, płyta zawiera trzy nowe kompozycje: "An Easier Affair", "This Is Not Real Love", "Understand" oraz nową wersję klasyka "Heal The Pain", tym razem nagraną z Paulem McCartneyem.

Utwór trafił na składankę "Twenty Five", której premiera nastąpiła 13 listopada. Oprócz znanych przebojów, płyta zawiera trzy nowe kompozycje: "An Easier Affair", "This Is Not Real Love", "Understand" oraz nową wersję klasyka "Heal The Pain", tym razem nagraną z Paulem McCartneyem. Po wydaniu kompilacji George wyruszył na pierwszą od lat trasę koncertową, która okazała się być wielkim sukcesem. Zawitał między innymi do USA po 17-letniej przerwie. I po raz pierwszy do Polski! Artysta dał kapitalny koncert 11 lipca 2007 roku na warszawskim Służewcu w obecności ponad 35 tys. fanów. "Pokazał klasę. Udowodnił, że jest w świetnej formie wokalnej i przygotował niezapomniany show. To był pełen wizualnej maestrii kosmiczny spektakl, jakiego stolica nie widziała od bardzo dawna. Chyba żaden fan brytyjskiego gwiazdora nie wyszedł z torów na Służewcu zawiedziony" - pisał w relacji z koncertu dla Muzyka.onet.pl Paweł Piotrowicz. Parę tygodni przed wizytą w Polsce, w czerwcu, George otworzył nowy stadion Wembley w Londynie. Za przedłużenie koncertu o 13 minut ukarano go wówczas wysoką grzywną.

Trasa "25 Live Tour" podzielona została na trzy części. Ostatnia objęła Amerykę Północną w 2008 roku. W trakcie tej podróży Anglik pojawił się w serialu "Eli Stone", a także w finale "Amerykańskiego Idola". Rok zamknął koncertem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na gwiazdkę 2008 dał fanom w prezencie nową piosenkę, zatytułowaną "December Song". George prosił przy okazji o to, aby jego wielbiciele płacili jakąkolwiek kwotę za plik, a pieniądze uzyskane z tego tytułu zamierzał przeznaczyć na cele charytatywne. Jednak kawałek został parę miesięcy potem wydany jako singel komercyjny, a Michael wykonał go będąc w gościach w programie "The X Factor". W kolejnych miesiącach aktywność George'a była bardzo nieregularna. Występował z rzadka. W 2009 roku doczekaliśmy się DVD "Live In London" zarejestrowanego podczas dwóch koncertów w hali Earl's Court, które zdobyło szczyt notowania w tej kategorii nośników. Także w 2009 roku zagościł w 02 Arena podczas koncertu Beyoncé i wraz z nią zaśpiewał "If I Were A Boy". Na początku 2010 roku po raz pierwszy od 22 lat George Michael wystąpił w Australii i został przyjęty owacyjnie.

W 2011 roku artysta nagrywał i wydawał covery - "True Faith" New Order, nagrany na cele charytatywne, który wzbudził mieszane odczucia krytyków, a także "You And I" Steviego Wondera. Ten drugi cover sprezentował Księciu Williamowi i Kate Middleton na ich ślub 29 kwietnia, największe wydarzenie towarzyskie 2011 roku. George udostępnił go wprawdzie za darmo w sieci, ale zaapelował do fanów, aby wspomogli finansowo fundację charytatywną księcia i jego małżonki. Krótko potem, w maju, artysta ogłosił trasę "Symphonica". Swoje piosenki wykonywał zaaranżowane na orkiestrę. Okazało się, że George nie zapomniał o ciepłym przyjęciu, jakie zgotowali mu polscy fani i ponownie przyjechał do Polski. Tym razem wystąpił 17 września we Wrocławiu, na otwarciu nowego stadionu w tym mieście. Wielbiciele jego talentu nad Wisłą znów przyjęli go owacyjnie. Michaelowi w ponad dwugodzinnym koncercie towarzyszyli muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Steve Sidwella. "Koncert zapowiadany był jako wydarzenie, którego mieszkańcy Wrocławia i przyjezdni goście długo nie zapomną, i nie były to płonne obietnice. Idealne nagłośnienie, przepiękna gra świateł, majstersztyk orkiestry i niesamowity wokal George'a stworzyły klimat którego nie da się z niczym porównać" - pisał jeden z recenzentów. Michael wykonał, łącznie z bisami, 24 piosenki.

Potem niestety docierały niepokojące wieści o George'u. Jesienią podczas tournée poważnie zachorował i trafił do szpitala w Austrii. Jego stan był bardzo poważny, życie artysty było zagrożone. Dzięki wysiłkom lekarzy George wyzdrowiał, a po powrocie do Anglii w krótkim oświadczeniu wzruszony podziękował lekarzom za opiekę i uratowanie mu życia. Na kilka tygodni zniknął z horyzontu, ale na początku 2012 roku ogłosił, że jego głos powrócił do pełnej sprawności i że planuje kolejne koncerty. Zapowiedział również wydanie płyty z piosenkami silnie inspirowanymi muzyką dance.

W życiu prywatnym artysty trochę się działo, niekoniecznie dobrego. W 2009 roku rozstał się z wieloletnim partnerem Kennym Gossem, aczkolwiek ogłosił to dopiero w 2011 roku. Rok wcześniej George'a skazano za jazdę pod wpływem marihuany. Dostał osiem tygodni więzienia (odsiedział cztery), grzywnę i pięcioletni zakaz prowadzenia samochodu.

Wybrana dyskografia:

1987 – Faith
1990 - Listen Without Prejudice, Vol. 1
1993 - Five Live (EP)
1996 – Older
1998 - Ladies & Gentlemen: The Best Of George Michael
1999 – Songs From The Last Century
2004 – Patience
2006 – Twenty Five (kompilacja)

Oficjalna strona artysty: http://www.georgemichael.com/

Copyrights © 2013 radio.nonameclub.pl
wizyt: 388509 online: 1
Realizacja:  Intellect.pl