Przerwa - radio nonameclub.pl

Celine Dion

Powiększ

(MUZYKA POP)

Celine Dion niegdyś mieszkała razem z rodzicami i trzynaściorgiem rodzeństwa w robotniczej dzielnicy kanadyjskiego miasteczka. Dzisiaj jest międzynarodową supergwiazdą muzyki pop. Zdobyła chyba wszystkie możliwe nagrody i wyróżnienia: amerykańskie Grammy Awards, kanadyjskie Juno & Felix Awards, europejskie World Music Awards, przyznawane co roku w Monako. Cały świat obserwował jej transformację z utalentowanej nastolatki w największą wokalistkę pop lat 90. i współczesnych.

 

Urodziła się w Charlemagne (30 mil na wschód od Montrealu) w Kanadzie, jako najmłodsza z liczącej już wówczas 15 osób rodziny. Jej rodzice, z zawodu muzycy, prowadzili mały klub i w weekendy muzykowała w nim cała familia. W wieku 5 lat mała Celine bez obaw występowała już publicznie, a mając 12 lat skomponowała z mamą i starszym bratem pierwszą piosenkę w języku francuskim. Piosenkę, która okazała się na zawsze zmienić jej życie. Kaseta z utworem dotarła bowiem do znanego menedżera Rene’a Angelile’a. Kiedy w styczniu 1981 roku Rene wreszcie jej posłuchał, urzeczony głosem Celine, natychmiast zadzwonił do niej i obiecał zrobić z dziewczyny międzynarodową gwiazdę. Dotrzymał słowa, a najlepiej świadczy o tym fakt, że dla sfinansowania nagrań na pierwszą płytę Celine, dał pod zastaw swój własny dom! Talent dziewczyny doceniono już rok później, nagradzając ją Złotym Medalem podczas Yamaha World Song Festival w Tokio. Podczas tego festiwalu uznano ją też za Najlepszą Wokalistkę Live. W 1983 roku stała się pierwszą kanadyjską artystką, której album osiągnął we Francji status Złotej Płyty. Lawina nagród miała się jednak dopiero rozpocząć.

W 1988 roku na dobre ugruntowała swoją pozycję w rodzinnej prowincji Quebec, odbierając liczne nagrody Felix Awards (kanadyjski odpowiednik Grammy) i wieszając na ścianie kolejne Platynowe Płyty. Tego roku wygrała też w Dublinie prestiżowy Festiwal Eurowizji, występując przed ponad 600-milionową publicznością, oglądającą całą imprezę w telewizji.

Płyty :

 

Przełom w karierze artystki nastąpił po nagraniu przez nią tytułowego utworu do animowanego filmu Disneya – "Piękna i Bestia". Utwór spodobał się tak bardzo, że już w następnym roku otrzymała za niego nagrodę Academy Award i Grammy Award. "Beauty And The Beast" stał się jednocześnie bazą do nagrania drugiej w karierze płyty anglojęzycznej, zatytułowanej po prostu "Celine Dion". To stąd pochodzą cztery singlowe przeboje artystki: "Love Can Move Mountains", "Water From The Moon", "If You Asked Me To" i "Did You Give Enough Love". W Kanadzie płyta uzyskała status sześciokrotnej Platyny i przyniosła artystce zatrzęsienie nagród podczas rozdawanych w tamtym roku nagród Juno Awards.

Wkrótce później Celine Dion wyruszyła na podbój Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy bardzo dobrze przyjęli pochodzącą z płyty "The Colour Of My Love" balladę "Think Twice": zarówno piosenka, jak i cały album przez pięć kolejnych tygodni okupowały szczyty odpowiednich list przebojów. Takiego osiągnięcia dokonali w 1965 r. tylko The Beatles. Ostatecznie "Think Twice" przebywał na pierwszym miejscu listy singlowej łącznie przez siedem tygodni, osiągając w samej tylko Wielkiej Brytanii rekordową sprzedaż 4 milionów egzemplarzy. To nie udało się dotychczas nigdy żadnej innej wokalistce. Następną płytą – "D’eux" - artystka dokonała kolejnej rzeczy niemożliwej – umieściła francuskojęzyczną płytę na szczycie listy angielskich list bestsellerów. Teraz nie było już chyba nikogo, kto nie wiedziałby, kim jest Celine Dion..

Obdarzona wyjątkowym głosem Celine bije rekordy popularności swoimi następnymi płytami i singlami. Patrząc na zawrotne tempo w jakim jeszcze niedawno wydawała płyty, kręciła teledyski, koncertowała i pojawiała się na rozmaitych prestiżowych imprezach, może się wydawać, że nie ma już czasu na nic innego. To jednak nieprawda – Celine bardzo aktywnie wspiera Canadian Cystic Fibrosis Foundation (fundację wspierającą chorych na torbiel tkanki łącznej). Nie wszyscy wiedzą, że jeden z najbardziej wzruszających utworów artystki ("Vole" z płyty "D’eux", po angielsku występujący jako "Fly" na płycie "Falling Into You") jest hołdem złożonym swojej siostrzenicy, która umarła właśnie na to schorzenie.

Wydana w 1996 roku płyta "Falling Into You" stała się najlepiej sprzedającą się płytą tamtego roku. Zaliczyła pierwsze miejsca list przebojów w 11 krajach i przyniosła Celine nagrody Grammy w kategoriach Najlepszy Album Pop i Album Roku. Dotychczas sprzedano ponad 25 milionów egzemplarzy tego albumu.

Następcą "Falling Into You" był krążek "Let’s Talk About Love". Nagrywany w Londynie, Nowym Jorku i Los Angeles, powstał przy współpracy z wieloma topowymi wokalistami, kompozytorami i producentami. Omawiana płyta ukazała się na rynku tego samego dnia, kiedy ścieżka dźwiękowa z filmu "Titanic". Na obu albumach znaleźć można było śpiewany przez Celine temat przewodni do filmu, napisany przez Jamesa Hornera "My Heart Will Go On". Niedługo potem kompozycja ta stała się najczęściej odgrywaną podczas ceremonii ślubnych. Obie płyty radziły sobie równie dobrze na listach sprzedaży, o czym świadczy to, że i jeden i drugi album osiągnął wkrótce nakład rzędu 27 milionów. Jeżeli chodzi o album z "Titanica", to pobity został kolejny rekord – jeszcze nigdy ścieżka z muzyką klasyczną nie osiągnęła tak gigantycznej sprzedaży.

Celine zaśpiewała "My Heart Will Go On" podczas ceremonii wręczania Oscarów w 1997 roku i jeszcze tego samego wieczoru otrzymała za ten utwór słynną Złotą Statuetkę – drugą w swojej karierze (pierwsza trafiła do niej za "Beauty And The Beast").

Następny był francuskojęzyczny album – "S’il suffisait d’aimer", nagrany w lutym 1998 roku, wydany kilka miesięcy później. Singel "Zola sourit" grany był przez stacje radiowe na całym świecie, czym Celine po raz kolejny udowodniła uniwersalność swojej muzyki. Na kolejnej, tym razem bożonarodzeniowej płycie "These Are Special Times" znalazły się popowe utwory ("Blue Christmas" i "The Christmas Song (Chestnuts Roasting On An Open Fire)", jak i klasyczne kolędy "O Holy Night" czy "Adeste Fidelis (O Come All Ye Faithfull)". Tu też znalazł się ówczesny świąteczny nr 1 – napisany i wyprodukowany przez R. Kelly’ego "I’m Your Angel", kompozycję Diane Warren "These Are Special Times" i duet z Andreą Bocellim – "The Prayer".

W tym samym 1998 roku ukazała się długo oczekiwana biografia "Celine… The Authorized Biography". Po roku przebywania w trasie z artystką i kilkuset godzinach spędzonych na "wiwisekcjach duszy", autor - Georges-Herbert Germain - opisuje krok po kroku historię kariery jednej z najpopularniejszych kobiet świata. W wydanej w 2000 roku książce "My Story, My Dream" (powstałej również przy współpracy z G-H Germainem) Celine Dion własnymi słowami podsumowuje wszystkie swoje dotychczasowe osiągnięcia. Dowiadujemy się, jak zachowuje się przed koncertem, jaka jest w trasie, a jaka w studiu nagraniowym.

Album "All The Way… A Decade Of Songs" to zbiór największych przebojów Celine, w tym takich zdobywców list przebojów, jak "The Power Of Love", "Because You Loved Me", "I’m Your Angel", "My Heart Will Go On", a także "Beauty And The Beast", "It’s All Coming Back To Me Now" i "If You Asked Me To". Dla potrzeb płyty nagrano także siedem nowych utworów, w tym "All The Way" - słynny "pośmiertny" duet z Frankiem Sinatrą.

W Sylwestra 1999 roku Celine wystąpiła publicznie ostatni raz przed planowanym od bardzo dawna urlopem. Nareszcie miała czas na odetchniecie od obowiązków show-biznesu i… naukę gry w golfa na własnym polu golfowym.

Wydana w 2000 roku kompilacja "The Collector’s Series… Volume One" zawiera największe przeboje Celine, wybrane przez samą artystkę.

Najszczęśliwszym dniem dla artystki i jej męża – Rene Angelila – był 25 stycznia 2001 roku, kiedy to o 1 w nocy na świat przyszedł ich synek, Rene-Charles. Ochrzczono go pół roku później, 25 czerwca, w bazylice Notre-Dame w Montrealu.

Wydana w marcu 2002 roku płyta "A New Day Has Come" osiągnęła sprzedaż ponad 8 milionów egzemplarzy na całym świecie, a 3 pochodzące z niej single miesiącami nie schodziły z najwyższych miejsc list przebojów. Tuż przed rozpoczęciem trzyletniej serii 600 koncertów w Ceasars Palace Las Vegas na rynku ukazał się kolejny album megagwiazdy muzyki pop zatytułowany "One Heart". Pierwszym singlem promującym album "One Heart" jest klasyk autorstwa Billy’ego Steinberga i Toma Kelly’ego wykonywany niegdyś przez Roy'a Orbisona "I Drove All Night". Piosenka była również motywem przewodnim najnowszej telewizyjnej kampanii reklamowej Chryslera.

13 Października 2003 r. ukazał się pierwszy od ponad pięciu lat francuski album Celine Dion "Une fille et 4 types". Opiekunem artystycznym całego przedsięwzięcia jest Jean-Jacques Goldman, spod którego rąk wyszły tak przebojowe albumy Celine jak "D’Eux" (1995) czy "S’il suffisait d’aimer" (1998). To on wpadł na pomysł, który od razu zafascynował wokalistkę: zaprezentować ją tym razem w otoczeniu trzech zupełnie różnych muzyków i kompozytorów, mających już ugruntowaną pozycję na francuskiej scenie muzycznej: Jacques’a Veneruso’a, Ericka Benzi’ego i mistrza gitary Gildasa Arzela. Przez całą płytę głos Celine co chwilę przeplata się z wokalem któregoś z artystów. Wyprodukowany przez Benziego cały album od początku do końca nadzorował sam Goldman.

Pierwszym singlem promującym to wydawnictwo jest utwór "Tout l’or des hommes". Słowa i muzykę skomponował Jacques Veneruso, znany bardziej jako autor hitu "Sous le vent" wykonywanego przez Celine Dion w duecie z Garou. "Tout l’or des hommes" to przesłanie miłości i nadziei – coś dla tych, którzy kochają się, choć nie przeszkadza im to się kłócić czy toczyć ze sobą prawdziwych wojen.

W październiku 2004 roku ukazała się kolejna płyta Celine, zatytułowana "Miracle". Jest to wspólny projekt piosenkarki i słynnej fotografki dziecięcej Anne Geddes. Każdej piosence na płycie odpowiada jedno zdjęcie i jeden kwiat. Album zawiera kołysanki i piosenki o miłości. Do płyty dołączona jest 20-stronicowa książeczka ze wspaniałymi fotosami Anne Geddes.

W październiku 2005 roku ukazuje się dwupłytowa kolekcja hitów Celine Dion, ale tylko tych zaśpiewanych po francusku. Znajdziemy tu m.in. wykonania koncertowe, duety (np. z Garou), oraz dwie nowe piosenki: "Je ne vous oublie pas" i "Tous les secrets". Do tego dołączone zostało DVD, na którym znajdziemy 30-minutowy wywiad z piosenkarką, galerię ekskluzywnych zdjęć oraz teledysk do wspomnianego już "Je ne vous oublie pas".

Copyrights © 2013 radio.nonameclub.pl
wizyt: 388501 online: 2
Realizacja:  Intellect.pl